Pictori contemporani romani

Exista o prejudecata periculoasa si destul de sovina care spune ca tarile care se confrunta cu dificultati sociale, financiare si culturale nu se pot ralia perfect cauzelor artistice nascute in tarile mai stabile.

Ei bine, artistii romani abdica de la aceasta preconceptie si pun la dispozitia privitorului, lucrari realizate intr-un limbaj plastic 100% actual si cu teme pe masura acestuia.

Mai jos gasiti o lista cu cei mai “contemporani” pictori autohtoni si o scurta descriere a lor.

Artele vizuale se incadreaza in acest moment in postmodernism. Din punct de vedere estetic, acesta se caracterizeaza prin cultivarea indoielilor legate de natura artei, a experimentului plastic, interdisciplinaritatii (combinarii diverselor genuri artistice; de exemplu un melanj intre video-art si pictura) dar si a unor tehnici inovatoare. In randul sub-curentelor importante se numara Post-Pop-Art-ul, Stuckismul, Noua Arta Britanica, Minimalismul si Arta Conceptuala.

Mirela Traistaru – www.mirelatraistaru.ro

Este remarcabila versatilitatea stilistica, tematica si compoziţională a artistei. Intr-un tablou te impresionează o picturalitate profunda, carnala, exprimata prin tuse libere care aplica pasta în straturi consistente, vii asemenea sevei ce însufleteste natura, intr-altul te sochează liniaritatea grafica, de sorginte pop-art, potentată de prezente neo-gotice.

Irina Garcia  – www.irinagarcia.ro

Stilul este proteic şi foarte bogat, amintind de artistii secession, Paul Gauguin, ilustratia de carte dar şi de drip-painting-ul lui Jackson Pollock. Juxtapunerea, contrastul între tonuri vii, tusa unitara dar şi cea vibrata, în pointilist sunt mărci distinctive ale artistei, care mizează pe virtuţile expresive ale decorativului conjugat cu o picturalitate specifica.

Aurel Tar – www.aureltar.eu

Din punct de vedere al tematicii, artistul abordează o serie de probleme de maxima actualitate, de la consecintele mortii unicitatii obiectului artistic la crizele identitare şi culturale ale globalizarii. Idiosincrasiile societatii de consum, cu tot arsenalul ei de imagini, sunt de asemenea cercetate prin intermediul lucrărilor pictorului. Aurel Tar foloseşte tehnica picturii pe pânză cu acrilice, tempera şi acuarela, precum şi colajul, printul si fotografia.

Dragos Burlacu -www.dragosburlacu.ro

La origine, el este pictor, dar experimentează cu o multime de alte tehnici, cum ar fi colajul, grafica si fotografia. Caracterizat prin luciditate, iubire pentru picturalitate si talentul de colorist subtil, rafinat si versatil, Dragos Burlacu creează piese-manifest. In spatele fiecărei lucrari salasluieste un mesaj puternic si socant, fundamentat pe o infrastructura ideatica solida.

Francisc Chiuariu – www.francisc-chiuariu.ro

Pictorul este constient de importanta folosirii unui idiom vizual cât mai actual pentru ca numai astfel artistul poate să reprezinte emotii cu care omul contemporan se poate identifica. Emotia este cheia de boltă a viziunii artistului care considera ca arta este în primul rand expresie.

Catalin Precup – www.catalinprecup.deviantart.com

Forta expresivă a imaginii nu poate fi redata în cuvinte insa nu este o impietate sa spui ca acest creator de viziuni are puterea de a starni stihiile. Tablourile lui Cătălin Precup sunt esafodaje complexe de semnificatii ascunse. Marele dar al artistului consta în capacitatea sa de a reprezenta imagini de o claritate plastica perfecta în spatele carora se ascunde un mesaj cu totul si cu totul criptic.

 

Foto: dragosburlacu.ro 

Leave A Comment...

*